Özel Ceyhan Çınar Hastanesi

Check - Up

İnsan vücudunu etkileyen pek çok hastalık, erken teşhis ile tedavi edilebilir veya belirli ölçüde kontrol altına alınabilir. Gelişen küçük çaplı sağlık sorunlarının gerekli önlemler alınarak bir an önce ortadan kaldırılması, ileride daha büyük sorunlara ve kronik hastalıklara dönüşmeden önlenmesini sağlayabilir. Ancak çoğu hastalık türü, erken dönemde önemli belirtilere neden olmadığı için yalnızca rutin sağlık taramaları esnasında tespit edilebilir. Dolayısıyla herhangi bir semptom veya rahatsızlık yaşamayı beklemeden tüm bireylerin düzenli olarak sağlık taramasından geçmesi oldukça önemlidir. 

Check up adı verilen bu genel sağlık taramalarında kişisel sağlık durumu, genetik risk faktörleri, yaş, boy ve kilo, cinsiyet ve hasta öyküsü gibi durumlar göz önünde bulundurularak kişiye özgü bir tarama planı belirlenir. Ardından gerekli tarama testleri yapılarak genel sağlık durumu hakkında bilgi alınabilir.

Check Up Nedir?

Bir kişinin sağlık durumu hakkında bilgi edinmek, olası problemlerini veya risk durumunu tespit edebilmek adına yapılan genel sağlık taraması, check up olarak adlandırılır. Yaş grubuna ve cinsiyete özgü belirli kan testleri ve görüntüleme tetkiklerini içeren check up paketleri ile genel bir sağlık değerlendirmesi yapılarak hastada henüz belirti vermeyen herhangi bir sağlık sorununun bulunup bulunmadığı değerlendirilebilir. Genellikle herhangi bir şikayeti bulunmayan hastalara yapılan check up taramaları, sağlığın korunabilmesi açısından düzenli olarak yapılmalı; yaş ilerledikçe bu taramalar sıklaştırılmalıdır.